JEDNOSTKI MEDYCZNE

ECMO - terapia ostatniej szansy w leczeniu chorych na COVID-19. Najważniejsze informacje o metodzie i warunkach leczenia.

 

W SPSK Nr 1 funkcjonuje Ponadregionalny Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej.

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK 1 jest wiodącą jednostką w kraju, która ma największe doświadczenie w terapii ECMO i jedyną tego typu placówką w makroregionie. Jest to metoda pozwalająca na czasowe wspomaganie wymiany gazowej u pacjentów, u których m.in. w przebiegu zakażenia wirusem SARS CoV-2 doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej, opornej na leczenie przy pomocy konwencjonalnej wentylacji mechanicznej. Do naszego ośrodka trafiają chorzy z regionu, ale także z sąsiednich województw - na zdjęciu zespół medyczny z Kierownikiem Kliniki, Profesorem Mirosławem Czuczwarem podczas przygotowań do transportu lotniczego pacjentki ze Zgierza.

ECMO jest terpią ostatniej szansy dla tych pacjentów, u których COVID-19 przebiega najciężej, ich płuca zostały całkowicie zajęte, a wentylacja mechaniczna przy pomocy respiratora jest nieskuteczna. Przebieg choroby w takich przypadkach jest piorunujący.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o terapii ECMO, nagranego podczas transportu pacjenta przez specjalistów z SPSK Nr 1 w Lublinie (prod. filmu UM w Lublinie).

W załącznikach poniżej znajdują się istotne informacje o przebiegu i warunkach terapii ECMO, które w trakcie kolejnej fali zachorowań na COVID-19 mogą okazać się przydatne dla ośrodków medycznych, które współpracują z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 w Lublinie w zakresie przekazywania chorych kwalifikujących się do leczenia w ramach Ponadregionalnego Ośrodka Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej w SPSK Nr 1.

Artykuły - pozostałe
10. kwietnia odbył się briefing prasowy, dotyczący kilku istotnych zagadnień z zakresu położnictwa i patologii ciąży, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rodziców już oczekujących dziecka lub planujących wkrótce ciążę. Podczas briefingu poruszono
USK1 w Lublinie z największym odsetkiem znieczuleń do porodu w województwie lubelskim Jak podaje serwis termedia.pl: " ...za cel stawiają sobie poprawę opieki na salach porodowych – chcą, żeby znieczulenie zewnątrzoponowe było dostępne w jak
22. marca zainaugurowano Eastern Europe Anesthesiology and Intensive Therapy Experts Forum . To dwa dni spotkań ekspertów z Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski, podczas których specjaliści i liderzy opinii w dziedzinie anestezjologii i
Aktualizacja: 26 Styczeń 2022 | Autor: Anna Guzowska