JEDNOSTKI MEDYCZNE

System ABC poprawia precyzję i bezpieczeństwo radioterapii oraz zmniejsza dawkę promieniowania w narządach zdrowych

 

W trosce o jakość opieki nad pacjentem onkologicznym, Zakład Radioterapii SPSK1 w Lublinie nieustannie się rozwija i wdraża nowe technologie oraz procedury. W dniach 4.01-5.01.2023 zespół techników radioterapii został przeszkolony z obsługi zakupionego ostatnio przez szpital nowoczesnego systemu ABC (ang. Active Breathing Coordinator) firmy Elekta.

System ten umożliwia poszerzenie oferty Zakładu Radioterapii o napromienianie pacjentów na głębokim wdechu (ang. DIBH – Deep Inspiration Breath Hold radiotherapy) lub na pełnym wydechu. Urządzenie to jest szczególnie przydatne podczas napromieniania pacjentek leczonych z powodu raka lewej piersi. Podczas głębokiego wdechu serce oddala się od ściany klatki piersiowej, co pozwala na ograniczenie dawki promieniowania w tym narządzie krytycznym, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo terapii. System ABC wykorzystywany jest także w radioterapii stereotaktycznej zmian nowotworowych zlokalizowanych w narządach o dużej ruchomości oddechowej, to jest w płucach, trzustce czy wątrobie. Eliminacja ruchów oddechowych w trakcie dostarczania dawki terapeutycznej umożliwia zmniejszenie obszarów tarczowych, zwiększenie ochrony organów zdrowych i poprawia znacząco precyzję i tolerancję radioterapii.

Galeria
Artykuły - pozostałe
Przedstawiamy galerię zdjęć nowego budynku USK 1, wykonanych kilka dni temu od strony ul. Staszica, Szewskiej i Al. Solidarności.
Informujemy, że w związku ze zwiększoną zachorowalnością na infekcje wirusowe, Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku wprowadza ograniczenie odwiedzin u pacjentów - są one możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody ze strony Kierownika
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie , ul. Stanisława Staszica 16, 20-081 Lublin, OGŁASZA PISEMNY PRZETARG NIEOGRANICZONY na sprzedaż tomografu komputerowego typu VCT Light Speed, rok produkcji 2008. Cena wywoławcza: 90 000,00 zł netto/ 97
Aktualizacja: 19 Styczeń 2023 | Autor: Anna Guzowska