Światowy Dzień Raka w USK 1: o leczeniu nowotworów, nowych inicjatywach i 5-leciu działalności Zakładu Radioterapii

4. lutego to Światowy Dzień Raka (zwany również Dniem Walki z Rakiem).  Z tej okazji w USK Nr 1 odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski (Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej USK1), dr n.med. Aleksandra Kozłowska (Kierownik Zakładu Radioterapii USK1) i dr n. med. Tomasz Ciszewski (Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Kliniki Chirurgii Onkologicznej) oraz pacjent Zakładu Radioterapii – Pan Dariusz. Briefing dotyczył leczenia nowotworów w różnych, ale wzajemnie wspierających się, trzech aspektach: chirurgicznym, radioterapii oraz chemioterapii. Dr A. Kozłowska podsumowała również 5 - lecie działalności Zakładu Radioterapii USK1 - jednego z najnowocześniejszych w Polsce.

Zakład Radioterapii rozpoczął działalność wiosną 2019 roku, zatrudnia 7 lekarzy specjalistów radioterapii, 8 fizyków (w tym 6 specjalistów fizyki medycznej) oraz 11 techników elektroradiologii. Zakład dysponuje dwoma akceleratorami Versa HD, przeznaczonymi do teleradioterapii oraz mobilnym akceleratorem Mobetron do radioterapii śródoperacyjnej. Stosowane są tu nowoczesne techniki napromieniania: techniki obrotowe z modulacją intensywności dawki (VMAT), radioterapię stereotaktyczną wewnątrzczaszkową i pozaczaszkową, radioterapię bramkowaną - napromienianie na głębokim wdechu (technika DIBH), napromienianie całego ciała (TBI), połowy ciała (HBI) oraz radioterapię śródoperacyjną. w 2023 r. wykonano w Zakładzie 1121 procedur, zgodnie z raportem Krajowego Konsultanta ds. Radioterapii Onkologicznej, nasz ośrodek odnotował w ub. roku najwyższy wzrost liczby procedur w stosunku do roku poprzedniego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie jest ważnym ośrodkiem leczenia nowotworów w regionie, procedury onkologiczne na najwyższym poziomie realizują następujące Kliniki Szpitala:

• Chirurgii Onkologicznej,
  • Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku,
  • Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii,
  • Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego,
  • Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej,
  • Chirurgii Szczękowo - Twarzowej.

Leczenie onkologiczne wymaga podejścia holistycznego, regularnie odbywają się konsylia i konsultacje specjalistyczne w tych dziedzinach, które są niezbędne z uwagi na inne schorzenia i stan pacjenta. To zespołowa współpraca wielu specjalistów w różnorodnych zakresach, która dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu personelu medycznego daje największe szanse na dobry efekt końcowy, co dla pacjenta oznacza poprawienie stanu zdrowia lub wyleczenie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych, chcąc zapewnić im dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji, możliwość poznania realizowanych w USK 1 procedur medycznych oraz wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie leczenia tego rodzaju schorzeń, z okazji Światowego Dnia Raka uruchamiamy dwie inicjatywy:

- ONKO-środy w USK 1: w trzecią środę miesiąca będziemy zapraszać pacjentki i pacjentów onkologicznych, ich bliskich, środowiska popularyzujące wiedzę z tej dziedziny, na otwarte prelekcje, cykliczne spotkania ze specjalistami. Pierwszy wykład pt. „Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania” odbędzie się 21. lutego w sali wykładowej przy ul. Radziwiłłowskiej 13 – z pacjentami spotka się Kierownik Zakładu Radioterapii USK 1 dr n.med. Aleksandra Kozłowska. O tematach kolejnych spotkań oraz dokładnym ich czasie będziemy informować na stronie internetowej Szpitala.

- w Światowym Dniu Raka uruchamiamy stronę internetową dedykowaną pacjentom onkologicznym: onkostrefa.usk1.pl. Znajdą się na niej informacje o leczeniu onkologicznym w USK 1 – zarówno o realizowanych procedurach medycznych, specjalistach, jak również dotyczące lokalizacji poszczególnych jednostek, które znajdują się w różnych budynkach. W jednym miejscu zgromadziliśmy niezbędne kontakty, wymieniono procedury onkologiczne w taki sposób, by pacjenci nie mieli wątpliwości, w której z Klinik leczony jest konkretny nowotwór i jakie formy leczenia możemy zaproponować. Strona dopiero rusza, będziemy ją na bieżąco aktualizować, dodawać kolejne artykuły i filmiki, prosimy o wyrozumiałość, jeśli jeszcze nie będzie działała idealnie – będziemy stale nad nią pracować.

Na zdjęciach uczestnicy konferencji prasowej 02.02.2024 - fot. Anna Guzowska

MEDIA o Światowym Dniu Raka w USK 1 (publikacje w dn. 2-4.02.24):

tvp3 (materiał z konferencji) / tvp3 / MEDICUS / Radio Lublin / Dziennik Wschodni / Kurier Lubelski / Lublin24.pl / Radio ESKA  (- o konferencji)

Radio Zachód / Radio ZET / Puls Medycyny / onet.pl / Rynek Zdrowia /   (- wywiad PAP z prof. T.Skoczylasem)

Radio Lublin (- o uruchomieniu strony "Onkostrefa.usk1.pl")

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki , które działa w ramach Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK Nr 1 , wzięło udział w III edycji DOTACJI Fundacji DKMS, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i
Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1 to jedyny ośrodek w makroregionie, który specjalizuje się w okulistyce dziecięcej. Z radością informujemy, że jednostka kierowana przez Prof. Roberta Rejdaka otrzymała z dodatkowego rozdania darów od
14. czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Programu Wieloletniego pn. "Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" oraz oficjalne otwarcie najnowszego budynku USK 1 ,
Aktualizacja: 08 luty 2024 | Autor: Anna Guzowska