Światowy Dzień Cukrzycy w SPSK Nr 1 (zdjęcia z briefingu prasowego i badań)

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14. listopada, został on ustanowiony w 1991 roku, w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny, przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO).

Cukrzyca to przewlekła i nieuleczalna choroba, która - zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów (gov.pl).

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, SPSK Nr 1 zorganizował 15. listopada dla mieszkańców Lublina konsultacje pod hasłem "Oceń ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2". Podczas wydarzenia specjaliści opowiadali o cukrzycy, jej symptomach i konsekwencjach, przedstawiali zalecenia dotyczące stylu życia, które mogą pomóc w zachowaniu lepszego zdrowia i z dużym prawdopodobieństwem redukują ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

U zgłaszających się osób przeprowadzano wywiad medyczny, ankietę oraz analizę składu ciała. Porad udzielali również dietetycy szpitalni - zarówno w profilaktyce zachorowania, jak i tym pacjentom i pacjentkom, u których choroba już wystąpiła.

Dzień wcześniej, 14. listopada, powyższe zagadnienia przybliżyli również podczas briefingu prasowego specjaliści z naszego Szpitala:

- Profesor Grzegorz Dzida, doświadczony i ceniony specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog i diabetolog z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK 1,

- mgr Agnieszka Karczewska - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego dla województwa lubelskiego,

- mgr Anna Furtak - spec. pielęgniarstwa diabetologicznego,

- mgr Klaudia Dajek - dietetyk szpitalny.

Panorama Lubelska - link

Dziennik Wschodni - link / info z briefingu

Radio Lublin - link / Prof. Grzegorz Dzida

Informujemy, że w związku ze zwiększoną zachorowalnością na infekcje wirusowe, Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku wprowadza ograniczenie odwiedzin u pacjentów - są one możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody ze strony Kierownika