JEDNOSTKI MEDYCZNE

Specjaliści z SPSK 1 o oczywistych i nieoczywistych skutkach COVID-19, podsumowanie dotyczące Szpitala Tymczasowego i szczepień

 

W związku z systematycznie poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną, SPSK 1 w Lublinie zaprosił 31. maja przedstawicieli mediów na spotkanie pod hasłem: "Oczywiste i nieoczywiste skutki COVID-19".

W spotkaniu uczestniczyli:

 

Prof. dr hab. n.med. Dorota Krasowska – Kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1

 

Dr n.med. Agata Makarewicz – adiunkt w Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK 1

 

Prof. dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1

 

Prof. dr hab. n.med. Grzegorz Dzida – Klinika Chorób Wewnętrznych

 

Dziennikarze mogli dowiedzieć się m.in. o psychicznych skutkach pandemii, problemie łysienia ozdrowieńców oraz konsekwencjach zachorowania na COVID-19 w przypadku chorych na cukrzycę. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1, Profesor Krzysztof Tomasiewicz, podsumował obecną sytuację epidemiologiczną i opowiedział o tym, czy powinniśmy bać się czwartej fali koronawirusa.

MEDIA O WYDARZENIU:

Kurier Lubelski

Radio Lublin (serwis internetowy)

Radio ESKA

Radio Centrum

 

Poza wypowiedziami specjalistów, którzy opowiedzieli o następstwach zakażenia koronawirusem w kilku różnych dziedzinach medycyny, przedstawiliśmy również dane dotyczące funkcjonujących w ramach SPSK 1: Szpitala Tymczasowego, Izolatorium i punktów szczepień.

 

Szpital Tymczasowy: otwarcie w ostatniej dekadzie grudnia 2021 r. Do końca maja 466 hospitalizacji.

Obecnie 2 moduły tj. 56 łóżek na Oddziale Wewnętrznym oraz 10 łóżek na Oddziale Respiratorowym. Po 4 czerwca redukcja łózek do jednego modułu (28 łózek) a Oddział Respiratorowy zostaje zamknięty. Przez wakacje utrzymany zostanie jeden moduł ST, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie się stale poprawiać, od września ST wejdzie w tzw. stan pasywny do końca roku. 31. maja w Szpitalu Tymczasowym przebywa 3 pacjentów na Oddziale Wewnętrznym, na Respiratorowym wszystkie łózka są wolne.

Pierwsze w województwie i największe IZOLATORIUM z punktem wymazowym, które prowadził SPSK 1, działało do 19 maja w hotelu Huzar przy ul. Spadochroniarzy. Łącznie przebywało w nim 903 pacjentów, wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej zapadła decyzja o jego zamknięciu.

 

Punkt szczepień Szpitala Tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej 13 od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień był największym punktem w Lublinie, stopniowo zwiększał ilość szczepionych osób do 560 dziennie (obecnie).

W sumie podano w nim ponad 40.000 dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Dwie dawki otrzymało w tym punkcie już ok. 17.000 osób.

W SPSK 1 funkcjonuje również drugi punkt szczepień przy ul. Langiewicza, łącznie w tych obydwu punktach podano w naszym szpitalu dotychczas prawie 54.000 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Spośród osób zapisanych na szczepienia, nie zgłosiło się ok. 2%, odmowa kwalifikacji do szczepienia miała miejsca w 0,8% przypadków. Szczepimy trzema preparatami: Pfizer, Moderna i Astra Zeneca.

Artykuły - pozostałe
Nowy budynek Szpitala przy ul. Radziwiłłowskiej 13 został już oddany do użytku, 11 lutego przyjęto w nim pierwszych pacjentów. Powstało tu centrum kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, na które składają się: przeniesiona z ulicy Staszica
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację następujących projektów: „Doposażenie jednostek klinicznych, zajmujących się leczeniem i diagnostyką chorób układu oddechowego, kostno-stawowo-mięśniowego
Lubelska Akcja Charytatywna „Znani, a nieznani” to ponad 100-osobowa grupa skupiająca w swych szeregach powszechnie znanych i szanowanych przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów oraz popularnych i lubianych artystów, którzy tworzą spektakle
Aktualizacja: 01 Czerwiec 2021 | Autor: Anna Guzowska