Podsumowanie wyników badań przesiewowych krótkowzroczności - konfrencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

W poniedziałek, 6 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca program „Dobrze widzieć", dotyczący profilaktyki dziecięcej krótkowzroczności. Podczas spotkania zaprezentowano raport z przeprowadzonych badań przesiewowych krótkowzroczności u dzieci z klas I-III z terenu woj. lubelskiego. Badania wykonali pracownicy Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.

W konferencji udział wzięli:

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, prof. Robert Rejdak, Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 oraz Prorektor UM w Lublinie, Beata Gawelska. Dyrektor Naczelna SPSK Nr 1 a także prof. Marek Niezgódka i dr Piotr Regulski, reprezentujący Radę Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W badaniach przesiewowych przebadano grupę 807 uczniów, w której wystawiono aż 326 skierowań - u około 40% dzieci wykryto schorzenia wzroku wymagające dalszego leczenia, w tym obniżenie ostrości wzroku, krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Są to konsekwencje nauki zdalnej, spędzania również czasu wolnego przez dzieci przed komputerami, smartfonami i ekranami. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na sens rozwijania programu "Dobrze widzieć" w wariancie akcji ogólnopolskiej.

10. kwietnia odbył się briefing prasowy, dotyczący kilku istotnych zagadnień z zakresu położnictwa i patologii ciąży, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rodziców już oczekujących dziecka lub planujących wkrótce ciążę. Podczas briefingu poruszono
USK1 w Lublinie z największym odsetkiem znieczuleń do porodu w województwie lubelskim Jak podaje serwis termedia.pl: " ...za cel stawiają sobie poprawę opieki na salach porodowych – chcą, żeby znieczulenie zewnątrzoponowe było dostępne w jak
22. marca zainaugurowano Eastern Europe Anesthesiology and Intensive Therapy Experts Forum . To dwa dni spotkań ekspertów z Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski, podczas których specjaliści i liderzy opinii w dziedzinie anestezjologii i
Aktualizacja: 08 Grudzień 2021 | Autor: Anna Guzowska