JEDNOSTKI MEDYCZNE

Odsłonięcie rzeźby trzeciego lubelskiego koziołka, Stasia - medyka przy budynku SPSK1, ul. Staszica 11

 

Dawno temu w Lublinie, w ścisłym centrum miasta, była ulica Poczętkowska, w okresie międzywojennym przemianowana na Stanisława Staszica. To tu od wielu lat funkcjonuje Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1.

Jego historia wiąże się z istniejącymi w mieście dużo wcześniej szpitalami św. Wincentego a Paulo oraz św. Józefa. Pierwszy z nich prowadzony był przez Siostry Miłosierdzia, zwane szarytkami. Zostały one  sprowadzone do Lublina w 1730 roku, służyły ludziom chorym, biednym oraz opuszczonym dzieciom w kościele pw. św. Wojciecha i w przylegającym do niego Szpitalu św. Łazarza. W 1826 roku władze przeniosły fundację wraz ze szpitalem szarytek do klasztoru Sióstr Karmelitanek przy ul. Poczętkowskiej, gdzie zorganizowano Szpital Wincentego a Paulo, dał on początek późniejszemu szpitalowi "przy Staszica", od 1999 r. zwanemu Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 1.

W 1911 roku, dzięki darowiźnie Brunona Vettera, przy ul. Staszica 11 powstał pierwszy Prywatny Szpital dla Dzieci w Lublinie, który przyłączono w połowie XX wieku do Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 1. Ostatecznie przeniesiono go pod koniec lat 90-tych do Dziecięcego Szpitala Klinicznego, ale budynek pozostał częścią infrastruktury SPSK1.

Właśnie przy tym budynku, w którym niegdyś mieścił się Szpital Dzieciątka Jezus im. Vetterów, 30 czerwca 2022 r. odsłonięto rzeźbę trzeciego lubelskiego koziołka, od nazwy ulicy zwanego Stasiem. Ponieważ ul. Stanisława Staszica od lat kojarzy się z najstarszym lubelskim szpitalem, dlatego koziołek Staś będzie sławił dobre imię wszystkich lubelskich medyków!

Za sprawą Fundacji Lubelskie Koziołki na lubelskim szlaku historycznym stanęły dotychczas dwa koziołki: Onufry i Kazik, pierwszy przy Ratuszu, drugi przy Bramie Krakowskiej. Koziołek Staś powstał dzięki wsparciu finansowemu ze strony CGM CompuGroup.

Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia oraz wybrane linki do artykułów w mediach.

 

Dziennik Wschodni

RMF24

Kurier Lubelski

Radio Lublin

NaszeMiasto.pl

lubelski.pl

spottedlublin.pl

Radio Centrum

Panorama Lubelska (min.22:45)

lublin112

Super Express

 

 

 

 

Artykuły - pozostałe
Nowy budynek Szpitala przy ul. Radziwiłłowskiej 13 został już oddany do użytku, 11 lutego przyjęto w nim pierwszych pacjentów. Powstało tu centrum kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, na które składają się: przeniesiona z ulicy Staszica
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację następujących projektów: „Doposażenie jednostek klinicznych, zajmujących się leczeniem i diagnostyką chorób układu oddechowego, kostno-stawowo-mięśniowego
Lubelska Akcja Charytatywna „Znani, a nieznani” to ponad 100-osobowa grupa skupiająca w swych szeregach powszechnie znanych i szanowanych przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów oraz popularnych i lubianych artystów, którzy tworzą spektakle
Aktualizacja: 01 Lipiec 2022 | Autor: Anna Guzowska