JEDNOSTKI MEDYCZNE

Darowizna od Fundacji DKMS i kierunki rozwoju hematoonkologii w SPSK Nr 1 - briefing prasowy

 

23. marca odbył się briefing prasowy dotyczący działalności Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK 1 oraz otrzymanej ostatnio darowizny na zakup sprzętu i aparatury medycznej od Fundacji DKMS.

Najważniejsze tematy spotkania:

1. Współpraca Kliniki z Fundacją DKMS - darowizna na zakup sprzętu i aparatury medycznej w wysokości ponad 600.000 zł.

Z tych funduszy zakupiono w 2022 i 2023 r. m.in. zamrażarkę niskotemperaturową, 15 specjalistycznych łóżek elektrycznych, dwa urządzenia do rozmnażania osocza, 25 różnych pomp infuzyjnych, lodówkę do przewożenia komórek krwiotwórczych, lampy bakteriobójcze, podnośniki pacjenta. O przeznaczeniu zakupionego sprzętu i aparatury medycznej opowiedział Prof. Marek Hus. Działalność Fundacji DKMS przedstawił reprezentujący ją Leszek Lewandowski, któremu przedstawiciele personelu medycznego Kliniki wręczyli medal dla Fundacji "Zasłużony dla Szpitala".

Na zdjęciu: medalu dla Fundacji DKMS wręczają: prof. Marek Hus, dr Justyna Kozińska, dr Tomasz Gromek, mgr Małgorzata Hemperek.

2. Informacja o Lubelskim Ośrodku Dawców Szpiku.

Najnowsza inicjatywa w dziedzinie hematoonkologii w SPSK Nr 1, związana z ciągłym rozwojem Kliniki i rozszerzeniem przeszczepów na grupę dawców niespokrewnionych (dotychczas wykonywane były wyłącznie przeszczepy od dawców spokrewnionych) to właśnie utworzony Lubelski Ośrodek Dawców Szpiku. Jest to jedyny taki ośrodek dla dorosłych dawców w regionie (w USzD wykonywane są takie procedury w przypadku dzieci).

3. Kierunki rozwoju działalności Kliniki z uwzględnieniem realizowanych badań klinicznych. Gość specjalny: pacjent Kliniki - Pan Tomasz.

Dotychczas w Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przeprowadzono ponad 150 badań klinicznych, z czego liczba aktywnych badań wynosi obecnie 38. Klinika jest liderem w zakresie prowadzanych badań klinicznych wśród wszystkich jednostek SPSK Nr 1. Najważniejsze z badań są realizowane m.in. w kierunku hemofilii A i B, białaczki limfocytowej i limfoblastycznej, mielofibrozy, niedokrwistości, małopłytkowości, zwłóknienia szpiku, nocnej napadowej hemoglobinurii, natomiast najwięcej w kierunku szpiczaka mnogiego - 11 badań klinicznych.

Podczas briefingu zaproszony pacjent naszej Kliniki, Pan Tomasz, opowiedział swoją historię zachorowania na chorobę hematoonkologiczną oraz przybliżył przebieg leczenia. Pacjent uczestniczył w jednym z realizowanych przez specjalistów z naszego Szpitala badań klinicznych. Wyniki leczenia są obiecujące, pacjent czuje się dobrze i jest aktywny zawodowo, oczywiście wymaga okresowych kontroli w poradni przyszpitalnej. Panu Tomaszowi życzymy zdrowia!

MEDIA O WYDARZENIU:

Panorama Lubelska (13 min.`10)

politykazdrowotna.com

rmf24

Radio Lublin

Radio Lublin (II)

Kurier Lubelski

Radio ESKA

rynekzdrowia.pl

Portal Samorządowy

mp.pl

 

 

Galeria
Artykuły - pozostałe
Dziś Dzień Dziecka, przed budynkiem SPSK 1 taki obrazek: wycieczka dzieci, które fotografują się z naszym Stasiem - lekarzem! W dodatku z jeszcze jednym, miłym koziołkiem. Wszystkim Dzieciom życzymy zdrowia i wiele radości!
Informujemy rodziców i opiekunów dzieci, które dotychczas korzystały z okulistycznych porad lekarskich przy ul. Chmielnej, iż od 1. czerwca br . Poradnia Okulistyczna Dziecięca zostaje przeniesiona na ul Langiewicza 6A (I piętro) . Poradnia dla
Szanowni Państwo, informujemy, iż od 1. czerwca 2023 r. następuje zmiana organizacji pracy Izby Przyjęć Ogólnej SPSK Nr 1 w Lublinie (IPO) , polegająca na zlikwidowaniu pionu lekarza dyżurnego. Oznacza to, że konsultacje lekarskie, w ramach tej Izby
Aktualizacja: 24 Marzec 2023 | Autor: Anna Guzowska