JEDNOSTKI MEDYCZNE

Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety dot. dermografizmu. Dotyczy całej populacji dorosłych, również bez problemów dermatologicznych.

 

Jeśli chcesz pomóc w badaniach realizowanych przez Klinikę Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, prosimy poświęć chwilę i wypełnij anonimową ankietę - link do ankiety

 

Serdecznie dziękujemy! Informujemy, iż Klinika Dermatologii jest certyfikowanym ośrodkiem zrzeszonym w międzynarodowej sieci  GALEN UCARE i specjalizuje się w leczeniu różnych postaci pokrzywki, w tym dermografizmu.

 

 

 

 

 

INFORMACJA O DERMOGRAFIZMIE, KTÓREGO DOTYCZY ANKIETA:

 

Dermografizm to przejściowa reakcja, która pojawia się pod wpływem drapania lub pocierana skóry tępym przedmiotem. Każda zmiana dermograficzna utrzymuje się przez krótki czas, po którym następuje powrót do wcześniejszego wyglądu skóry.

 

Opisano trzy postacie dermografizmu. Pierwsza to dermografizm czerwony charakteryzujący się zaczerwienieniem skórybez obrzęku/uniesienia i bez świąduJest on często obserwowany u osób zdrowych, nie wymaga stosowania leków nie jest traktowany jako stan chorobowy.

 

Druga postać określana jest jako dermografizm pokrzywkowy. Pojawia się przy drapaniu lub pocieraniu skóry, a poza rumieniem obserwuje się obrzęk/uniesienie skóry w miejscu zadziałania bodźca fizykalnego. Widoczny wypukły, linijny wykwit (bąbel pokrzywkowy) jest początkowo czerwony, a następnie blednie i staje się białawy z zaczerwienieniem otaczającej skóry. Zmiany te zwykle ustępują w ciągu około 30 minut.

 

Trzecia postać to przewlekły dermografizm objawowy, w którym, nawracającym zmianom skórnym (bąblom pokrzywkowym) dodatkowo towarzyszy świąd.

 

Artykuły - pozostałe
29. września w Lublinie odbędzie się Marsz Różowej Wstążki, współorganizowany przez Urząd Miasta Lublin i Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek. W ramach obchodów przypadającego we wrześniu miesiąca świadomości nowotworów ginekologicznych, Samodzielny
W najbliższy piątek i sobotę (29-30 września) w hotelu IBIS w Lublinie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Karmienie Piersią – norma czy interwencja w kryzysie?”. W konferencji wezmą udział specjaliści w zakresie karmienia piersią:
W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 10-ta edycja inicjatyw dobroczynnych Lubelskiej Akcji Charytatywnej ! Już wkrótce ponad 120 osób - "Znanych, a nieznanych" - wystąpi na dużej scenie w szczytnym celu, którym jest wsparcie lubelskiej
Aktualizacja: 09 Marzec 2023 | Autor: Anna Guzowska