JEDNOSTKI MEDYCZNE

Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety dot. dermografizmu. Dotyczy całej populacji dorosłych, również bez problemów dermatologicznych.

 

Jeśli chcesz pomóc w badaniach realizowanych przez Klinikę Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, prosimy poświęć chwilę i wypełnij anonimową ankietę - link do ankiety

 

Serdecznie dziękujemy! Informujemy, iż Klinika Dermatologii jest certyfikowanym ośrodkiem zrzeszonym w międzynarodowej sieci  GALEN UCARE i specjalizuje się w leczeniu różnych postaci pokrzywki, w tym dermografizmu.

 

 

 

 

 

INFORMACJA O DERMOGRAFIZMIE, KTÓREGO DOTYCZY ANKIETA:

 

Dermografizm to przejściowa reakcja, która pojawia się pod wpływem drapania lub pocierana skóry tępym przedmiotem. Każda zmiana dermograficzna utrzymuje się przez krótki czas, po którym następuje powrót do wcześniejszego wyglądu skóry.

 

Opisano trzy postacie dermografizmu. Pierwsza to dermografizm czerwony charakteryzujący się zaczerwienieniem skórybez obrzęku/uniesienia i bez świąduJest on często obserwowany u osób zdrowych, nie wymaga stosowania leków nie jest traktowany jako stan chorobowy.

 

Druga postać określana jest jako dermografizm pokrzywkowy. Pojawia się przy drapaniu lub pocieraniu skóry, a poza rumieniem obserwuje się obrzęk/uniesienie skóry w miejscu zadziałania bodźca fizykalnego. Widoczny wypukły, linijny wykwit (bąbel pokrzywkowy) jest początkowo czerwony, a następnie blednie i staje się białawy z zaczerwienieniem otaczającej skóry. Zmiany te zwykle ustępują w ciągu około 30 minut.

 

Trzecia postać to przewlekły dermografizm objawowy, w którym, nawracającym zmianom skórnym (bąblom pokrzywkowym) dodatkowo towarzyszy świąd.

 

Artykuły - pozostałe
Nowy budynek Szpitala przy ul. Radziwiłłowskiej 13 został już oddany do użytku, 11 lutego przyjęto w nim pierwszych pacjentów. Powstało tu centrum kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, na które składają się: przeniesiona z ulicy Staszica
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację następujących projektów: „Doposażenie jednostek klinicznych, zajmujących się leczeniem i diagnostyką chorób układu oddechowego, kostno-stawowo-mięśniowego
Lubelska Akcja Charytatywna „Znani, a nieznani” to ponad 100-osobowa grupa skupiająca w swych szeregach powszechnie znanych i szanowanych przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów oraz popularnych i lubianych artystów, którzy tworzą spektakle
Aktualizacja: 09 Marzec 2023 | Autor: Anna Guzowska