Pierwszy w Polsce Ośrodek Skleroterapii Torbieli Endometrialnych powstał w SPSK 1 - informacje medialne

12. stycznia odbył się briefing prasowy dotyczący powstania w SPSK Nr 1 w Lublinie pierwszego w Polsce Ośrodka Skleroterapii Torbieli Endometrialnych.

Unikalna i rzadko wykonywana w naszym kraju procedura ma związek z występowaniem torbieli endometrialnych u młodych kobiet z endometriozą - takie torbiele powodują ból oraz problemy z zajściem w ciążę. Skleroterapia torbieli endometrialnych polega na usunięciu z torbieli płynu i wstrzyknięciu do jej środka substancji, która powoduje zwłóknienie. Jest to procedura jednodniowa, szczególnie polecana kobietom młodym, pragnącym zajść w ciążę, ponieważ nie uszkadza jajnika w takim stopniu jak operacja.

O metodzie oraz korzyściach dla pacjentek wynikających z zastosowania tej formy terapii, opowiedzieli podczas spotkania z dziennikarzami specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1:

• Prof. dr hab. n.med. Grzegorz Polak
  • dr n.med. Izabela Dymanowska - Dyjak
  • dr n.med. Monika Abramiuk

MEDIA o powstaniu Ośrodka:

tvp3

pulsmedycyny.pl