ZASADY ODWIEDZIN PACJENTÓW W SPSK NR 1
JAKO DZIAŁANIA ZAPOBIEGAJĄCE WYSTĘPOWANIU ZAKAŻEŃ COVID-19
Odwiedziny powinny odbywać się według harmonogramu prowadzonego indywidualnie w oddziale, z uwzględnieniem poniższych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego ograniczającego ryzyko transmisji zakażenia COVID-19.
Ostateczną akceptację oraz decyzję o możliwości i zasadach odwiedzin podejmują kierownicy klinik / oddziałów lub lekarze dyżurni, przy uwzględnieniu bieżącej sytuacji epidemicznej w oddziale, warunków lokalowych oddziału.
- Zasady sanitarno-epidemiologiczne podczas odwiedzin pacjentów:
- Wskazane wyznaczenie w klinikach / oddziałach godzin odwiedzin ( z wyjątkiem sytuacji szczególnych) w uzgodnieniu z kierownikami klinik/oddziałów tak, aby nie kolidowały z postępowaniem diagnostyczno - terapeutycznym oraz posiłkami.
- Możliwe jest wcześniejsze uzgodnienie telefoniczne terminu wizyty z lekarzem (kierownik kliniki/oddziału, lekarz prowadzący lub dyżurny).
- Rekomenduje się, żeby czas pojedynczej wizyty u pacjenta nie był ograniczany poniżej 2 godzin - chyba, że inne uwarunkowania uzasadniają jego skrócenie.
- Rekomenduje się umożliwienie odwiedzin jednoczasowo przez 1 osobę (w sytuacjach szczególnych przez 2 osoby).
- Jednoczasowo dopuszcza się w oddziale odwiedziny osób bliskich u kilku pacjentów, przy czym w pokoju łóżkowym pacjenta wskazane jest, aby przebywała jedna osoba odwiedzająca. Decyzję o liczbie osób odwiedzających jednoczasowo podejmuje kierownik kliniki/oddziału lub lekarz dyżurny, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiczną w oddziale, warunki lokalowe oddziału.
- Zaleca się zachowanie dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w pokoju łóżkowym pacjentów.
- Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (w tym m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła).
- Osoba odwiedzająca zobowiązana jest do dezynfekcji rąk, niezwłocznie po wejściu na teren SPSK Nr 1 / oddziału, przed i po kontakcie z osobą odwiedzaną oraz przed wyjściem z oddziału / SPSK Nr 1.
- Osoba odwiedzająca (zawsze) i odwiedzana (jeśli to możliwe ze względów medycznych) w czasie odwiedzin są zobowiązani założyć maskę medyczną zabezpieczająca nos i usta.
- Osoba odwiedzająca powinna unikać podczas wizyty dotykania rękoma twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu.
- Wskazane, aby podczas wizyty unikać bardzo bliskiego kontaktu fizycznego z pacjentem, takiego jak przytulanie, uściski, pocałunki, itp.
- Nie jest wskazane wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie przez osobę odwiedzającą.
- Wskazane, aby w trakcie odwiedzin pacjent i osoba odwiedzająca nie opuszczali kliniki / oddziału.
- Ilość artykułów (rzeczy osobistych, środków higieny osobistej i in.) dostarczanych odwiedzanemu przez osobę odwiedzającą powinna być ograniczona do niezbędnego minimum (najlepiej, by artykuły zmieściły się w szafce przyłóżkowej pacjenta).
W przypadku pacjentów, u których brak odwiedzin może powodować stres i pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego, czas wizyty ma być jak najkrótszy oraz osoba odwiedzająca powinna uwzględniać wskazówki podane w pkt. 1.; osobę odwiedzającą należy zabezpieczyć w środki ochrony indywidualnej: maska medyczna, fartuch flizelinowy.
Odwiedziny w szczególnych przypadkach, takich jak wizyta pożegnalna pacjenta chorego terminalnie są możliwe, ale czas wizyty ma być jak najkrótszy oraz powinny zostać uwzględnione wskazówki podane w pkt. 1; osobę odwiedzającą należy zabezpieczyć w środki ochrony indywidualnej: maska medyczna, fartuch flizelinowy.
Zgodnie z art. 33 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Prawo to, w myśl art. 5 ww. ustawy, może jednak zostać ograniczone w wyjątkowych przypadkach, tj. w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów czy też możliwości organizacyjne podmiotu. Decyzje w tym zakresie podejmuje kierownik kliniki / oddziału, uwzględniając przede wszystkim dobro hospitalizowanych pacjentów.
PORODY RODZINNE W SPSK 1
Po przerwie związanej z pandemią COVID-19, od 16. maja (poniedziałek) zostają wznowione porody rodzinne. Z uwagi na warunki lokalowe i wciąż niestabilną sytuację epidemiologiczną, odwiedziny u pacjentek w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży powinny odbywać się poza salami (we wskazanych przez personel miejscach) i przy spełnieniu przez osoby odwiedzające ww. wytycznych epidemiologicznych.
Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę.