JEDNOSTKI MEDYCZNE

Aparatura medyczna dla SPSK 1 od UNICEF dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin - konferencja prasowa: 4. stycznia 2023

 

Specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej trafił do Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie. To kolejne wsparcie przekazane do Lublina przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Lublin stał się jednym z głównych miast, w których obywatele tego kraju szukają schronienia. Wśród nich dużą grupę stanowią kobiety i dzieci oraz ranni. Wiele z tych osób potrzebuje pomocy medycznej, specjalistycznych badań, czy też skomplikowanych zabiegów. Stąd kolejne wsparcie przekazane przez UNICEF w ramach porozumienia z Miastem skierowane jest do lubelskich szpitali. Otrzymany sprzęt ułatwi udzielanie pomocy zarówno ukraińskim pacjentom, jak i mieszkańcom miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przekazany Szpitalowi nowoczesny aparat ultrasonograficzny wykorzystywany jest w procesie leczenia pacjentów z urazami wzroku, umożliwia szybką oraz dokładną diagnostykę chorób oczu, a w konsekwencji pozwala na niezwłoczne zastosowanie skutecznej terapii. Służyć on będzie zarówno rannym obywatelom Ukrainy, którzy są hospitalizowani w lubelskich szpitalach, jak i mieszkańcom miasta. Wartość urządzenia to blisko 145 tys. zł.

Otrzymany sprzęt pozwoli nam na pełną, szeroką diagnostykę schorzeń gałki ocznej i oczodołu u pacjentów, którzy trafiają do Kliniki z urazami narządu wzroku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nowoczesnym metodom terapii i szkoleniom personelu w najlepszych ośrodkach światowych, wśród naszych pacjentów są nie tylko osoby z regionu, ale z całej Polski i zza granicy. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie Klinika Okulistyki Ogólnej aktywnie współpracuje także z lekarzami z tego kraju, co pozwala na skuteczne leczenie ukraińskich pacjentów z uszkodzeniami wzroku. Dotychczas na Oddziale Okulistyki Dziecięcej udzielono pomocy kilkudziesięciu dzieciom poszkodowanym podczas wojny, w grupie najmłodszych pacjentów wykonano ponad 20 operacji – mówi prof. Robert Rejdak, Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie.

Dyrektor Naczelna SPSK Nr 1 - Beata Gawelska, serdecznie podziękowała podczas dzisiejszego spotkania przedstawicielom UNICEF Polska za okazane wsparcie oraz Prezydentowi M. Lublin i departamentom urzędu odpowiedzialnym za pozyskanie cennego dla Szpitala sprzętu medycznego.

W konferencji prasowej, która odbyła się 4. stycznia w auli Klinik Okulistycznych przy ul. Chmielnej, udział wzięli:

  • Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin;
  • Yuliia Hudz – Koordynatorka pomocy UNICEF w Polsce, m.in. dla Miasta Lublin;
  • lek. med. Beata Gawelska – Dyrektor Naczelna SPSK Nr 1;
  • prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Oddziałem Okulistyki Dziecięcej SPSK nr 1.

Podczas spotkania obecna była również Pani Olena Selikhzianova, która wraz z dwoma kilkuletnimi synami doznała obrażeń ciała i urazów podczas wojny w Ukrainie i od wielu miesięcy jest leczona kompleksowo wraz z dziećmi w SPSK Nr 1. U całej rodziny konieczne było przeprowadzenie wielokrotnych operacji okulistycznych, dzięki którym dzisiaj wszyscy widzą. Z rąk Prorektora UM w Lublinie, Profesora Roberta Rejdaka, Pani Olena otrzymała upominek w postaci kart podarunkowych do sklepów, które zakupione zostały ze środków zebranych podczas zbiórki zorganizowanej wśród pracowników i studentów przez Biuro Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Galeria
Artykuły - pozostałe
Nowy budynek Szpitala przy ul. Radziwiłłowskiej 13 został już oddany do użytku, 11 lutego przyjęto w nim pierwszych pacjentów. Powstało tu centrum kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, na które składają się: przeniesiona z ulicy Staszica
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie otrzymał dofinansowanie na realizację następujących projektów: „Doposażenie jednostek klinicznych, zajmujących się leczeniem i diagnostyką chorób układu oddechowego, kostno-stawowo-mięśniowego
Lubelska Akcja Charytatywna „Znani, a nieznani” to ponad 100-osobowa grupa skupiająca w swych szeregach powszechnie znanych i szanowanych przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów oraz popularnych i lubianych artystów, którzy tworzą spektakle
Aktualizacja: 10 Styczeń 2023 | Autor: Anna Guzowska