JEDNOSTKI MEDYCZNE

27 maja: Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Dziękujemy za Państwa pracę!

 

W kilku jednostkach SPSK Nr 1 pracuje łącznie kilkudziesięciu diagnostów laboratoryjnych, wśród nich są m.in. specjaliści laboratoryjnej diagnostyki medycznej lub analityki klinicznej, część personelu specjalizuje się w zakresie laboratoryjnej hematologii medycznej, laboratoryjnej genetyki medycznej, mikrobiologii medycznej, w zespołach pracują również technicy.

Wszystkim Państwu składamy serdeczne życzenia z okazji przypadającego 27. maja Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego, dziękujemy również za zaangażowanie w codzienną pracę oraz ogromny wysiłek w walce z pandemią COVID-19.

 

"27 maja to nie jest przypadkowa data.  W tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce. W Polsce jest zarejestrowanych obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych." (informacja ze strony gov.pl).

Na zdjęciu: dr n.farm. Maria Drabik oraz mgr Joanna Rosa z Działu Diagnostyki Laboratoryjnej SPSK 1, które 27 maja w porannym programie tvp3 opowiedzą o pracy diagnostów laboratoryjnych (fot.A.Guzowska).

 

Artykuły - pozostałe
Głównym celem Ośrodka Rozrodczości i Ginekologii Małoinwazyjnej , który funkcjonuje w ramach I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK 1, jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości kompleksowej opieki w szeroko pojętym obszarze
29. listopada odbył się wspólny briefing prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 oraz Politechniki Lubelskiej , który dotyczył organizacji trzeciego już konkursu na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz, tym razem zabytkowego budynku
Informujemy, że Rekolekcje Adwentowe dla pracowników ochrony zdrowia odbędą się w dniach 6. - 8. grudnia o godz.18:00 w kościele rektoralnym przy ul. Staszica 16a.
Aktualizacja: 26 Maj 2022 | Autor: Anna Guzowska